czwartek 13, Luty, 2014

Vege Nordic Walkers

VR_logo_nordic_mediumA może by tak trening „na czterech” łapach ?
Czy ktoś z Was dopiero co postanowił sobie noworocznie, że od wiosny zacznie biegać? Teraz jest dobry moment (między innymi dla mieszczuchów), by przygotować się do tego postanowienia, za pomocą treningu nordic walking. Dlaczego teraz jest to szansa dla dla mieszczuchów? O ile do biegania trasy znajdą się prawie zawsze, to z nordic walking sprawa ma się gorzej.

W moim mieście (Gdańsk) trudno poza zimą np. w Śródmieściu o dobre trasy do sportowego treningu nordic walking „pod domem”. Potrzebna jest naturalna nawierzchnia, umożliwiająca wbicie grota kija i amortyzację. Pozawala to na skuteczne odepchnięcie się na kijach i uzyskanie maksymalnego efektu z marszu techniką nordic walking. Ale teraz spadł śnieg! – większość chodników, wyasfaltowanych ścieżek w parkach i ścieżek rowerowych zatem wspaniale nadaje się na trening nordic walking z porządnym wbiciem kija! Zachęcam zatem do rozpoczęcia marszów rekreacyjnych właśnie teraz, zimą i wyjścia na „4 łapy” – z kijami nordic walking.

trasy zima nordic miastoNiekiedy rezygnujemy z biegania z powodu kontuzji – kije i marsz nordic walking, odciążają w znacznym stopniu kręgosłup i kolana. Być może, dla niektórych z Was, będzie to dobry sposób na powrót do biegania po doznanej kontuzji?

Jeśli jeszcze nie posiadacie własnych kijów – są 4 ważne sprawy:

1. sprawdźcie przed zakupem, czy kije, które chcecie nabyć mają grot w kształcie noża a nie okrągłej gwiazdki,

2. polecam od razu zakup kijów z wypinaną rękawiczką (bezpieczeństwo, wygoda: szybki odbiór telefonu, wycieranie nosa, wypinanie się ze sprzętu przy wejściach pod i z górki, lub samoobrona podczas ewentualnej zaczepki, treningu wieczorami itd.)

3. ponadto Wasze kije powinny być z włókna węglowego, a nie z aluminium (amortyzacja, lekkość)

4. sprawa: wysokość kija. Opierając kij grotem na podłożu, pionowo od buta, wzdłuż nogi Wasza dłoń powinna trzymać rękojeść możliwie najbliżej zasady „pod kątem prostym w łokciu”. Na stronach renomowanych producentów kijów (np. Exel, Fizan, Gabel) znajdziecie tabele z widełkami wzrost/długość kija.

wypięcie exel

Powodzenia w marszach NW! Uruchamiają niemal tyle mięśni co pływanie! 🙂

Zapradszamy na Endomondo ( Vege Nordic Walking)

Aga P.