środa 30, Maj, 2018

Gotowy do biegu

Książka skupia się na ogólnej sprawności i opisuje jaki to ma wpływ na bieganie, a w szczególności na efektywność i ryzyko wystąpienia kontuzji. Nie znajdziesz tu  planów treningowo biegowych, ale zestawy ćwiczeń, które mają na celu wzmocnienie kluczowych elementów, zwiększenie mobilności tam gdzie jest niezbędna do prawidłowego biegania.

 

Autor Kelly Starrett skupia się na poniższych 12 elementach, które uważa za kluczowe w prawidłowym i efektywnym bieganiu. W każdym rozdziale pokazuję jak biegacz powinien się przetestować przy poniższych punktach i na jakim elemencie mocniej skupić, by go poprawić.

 1. Stopy neutralne
 2. Płaskie buty
 3. Giętki odcinek piersiowy kręgosłupa
 4. Efektywna technika przysiadów
 5. Zginanie stawu biodrowego
 6. Prostowanie stawu biodrowego
 7. Ruchomość stawu skokowego
 8. Rozgrzewka i schładzanie
 9. Kompresja
 10. Punkty zapalne
 11. Nawadnianie
 12. Podskok i lądowanie

Najpierw skupiamy się na fundamentach, na równoległych stopach, na mobilnych stopach i kostkach,  nad poprawną pozycją podczas stania. Autor podkreśla też jak bardzo jest szkodliwy siedzący tryb życia.

Książka bardzo ładnie wydana, jest dużo zdjęć, na których są pokazane ćwiczenia. Mi osobiście czasem brakowało dokładnych rysunków, żeby lepiej zrozumieć nad którym elementem ciała się skupiamy. Dużą część książki zajmują motywujące treści w stylu amerykańskim.

Dla każdego kto chce popracować nad swoją techniką i ogólną sprawnością.

Inne książki tego autora „Bądź sprawny jak lampart’ i 'Skazany na biurko’

Pająk