czwartek 15, Grudzień, 2022

Wycieczki do Anglii z wege biegami

Anglia to kraj o bardzo długiej i bogatej historii biegów – zarówno wyczynowych, jak i amatorskich, mających za zadanie integrować społeczeństwo. I choć trudno tam znaleźć typowe biegi oznaczone certyfikatem „vege”, to jednak miłośników tego stylu życia można bez problemu spotkać podczas odbywających się w setkach miejsc w Anglii w każdą sobotę o 9:00 biegów amatorskich typu parkrun. Miłośnicy biegania udział w takiej imprezie mogą połączyć z krótkim turystycznym wypadem na weekend do wybranego miasta w Anglii.

Na początek przypomnijmy, czym jest parkrun. Otóż jest to społeczna, oddolna inicjatywa biegowa, w ramach której w każdą sobotę w parkach miast na całym świecie odbywają się otwarte, bezpłatne i dostępne dla każdego biegi na dystansie 5 kilometrów.

Pierwszy bieg typu parkrun odbył się 2 października 2004 roku w Bushy Park w Teddington – podmiejskiej dzielnicy Londynu, a wzięło w nim udział 13 osób. Inicjatywa bardzo szybko zyskała popularność w innych miastach Anglii, w całej Wielkiej Brytanii oraz w różnych krajach na całym świecie. Grupy znajomych zaczęły umawiać się na wspólne bieganie po parkach w soboty o 9:00, informacje o tym krążyły coraz szerzej, biegi stawały się coraz liczniejsze. Obecnie szacuje się, że biegi parkrun są organizowane w kilku tysiącach lokalizacji w około 20 krajach na całym świecie. Bierze w nich udział ponad 2 mln biegaczy amatorów – bardzo często ich przygoda z bieganiem zaczęła się właśnie od parkrunu, ale oczywiście są wśród nich i tacy, dla których jest to część regularnych treningów biegowych.

W Polsce pierwszy parkrun odbył się 15 października 2011 roku w Gdyni – wzięło w nim udział pięć osób. Największa liczba uczestników – 1100 – biegała w parkrunie zorganizowanym w Poznaniu przy okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W 2019 r. wszystkie organizacje parkrunowe w Polsce wzięły udział w biegu „Policz się z cukrzycą” sygnowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Obecnie w naszym kraju parkruny organizowane są w 85 lokalizacjach. Wzięło w nich udział ponad 86 tys. osób.

Parkrun w Anglii – biegaj i zwiedzaj

Dla najbardziej zagorzałych miłośników parkrunu ciekawą opcją może być wyjazd do Anglii – kolebki tego ruchu i wzięcie udziału w biegu organizowanym w jednym z angielskich miast. A przyznać trzeba, że jest w czym wybierać! W samym Londynie co weekend odbywa się ponad 40 parkrunów, m.in. w Ally Pally, Crystal Palace, Finsbury Park, Gunnersbury, Northala Fields, Richmond Park oraz Wimbledon Common. W Leeds parkruny odbywają się m.in. w parkach Woodhouse Moor, Temple Newsam, Roundhay oraz Middleton Woods, w Birmingham – w parkach Oaklands oraz West Midlands, w Liverpoolu – w Princes Park oraz Croxteth Hall Country Park, zaś w Manchesterze – w parkach Blackhill, Bolton, Bradford, Delamere, Halifax, Knowsley oraz Lyme Park.

Udział w wybranym parkrunie można oczywiście połączyć ze zwiedzaniem miasta, w którym się odbywa – angielskie metropolie to idealne miejsca na krótkie, weekendowe wypady typu city break. W największych wyszukiwarkach turystycznych, takich jak np. Fostertravel, znaleźć można liczne oferty zarówno kilkudniowych wypadów do Anglii, jak i dłuższych wycieczek objazdowych po całym kraju. Biorąc pod uwagę liczbę biegów typu parkrun, a także dostępność i różnorodność oferty hotelowej, najlepszym celem biegowo-turystycznym wydaje się Londyn. Można np. skorzystać oferty wycieczki „City break – magia Londynu”, która zawsze trwa od czwartku do niedzieli. W sobotę od rana uda się wówczas pobiegać po wybranym parku, a w pozostałe dni – zwiedzić najsłynniejsze miejsca londyńskiej stolicy, w tym Galerię Narodową, British Museum, Oxford Street, Pałac Buckingham i inne.

Dodaj komentarz