wtorek 17, Styczeń, 2023

Korzyści z diety wegetariańskiej

Dieta wege niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla planety. Z punktu widzenia zdrowia najważniejszy jest fakt, że odpowiednio zbilansowana i skomponowana dieta wege zapobiega wielu poważnym chorobom, a także sprzyja utrzymaniu dobrej formy – zarówno fizycznej, jak i umysłowej. A ta przydaje nam się w wielu sytuacjach – sprawny umysł jest niezbędny zarówno w pracy, jak i podczas rozwiązywania krzyżówek.

Dieta wegetariańska to coraz chętniej wybierany sposób odżywiania, zwłaszcza wśród młodych ludzi, świadomych powiązań pomiędzy tym, co jemy, a naszym zdrowiem. Według danych z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., średnio w Polsce już ponad 8% osób stosuje zasady diety wegetariańskiej, a w dużych ośrodkach miejskich odsetek osób rezygnujących ze spożycia mięsa sięga nawet 20%.

Te liczby to w dużej mierze efekt niezaprzeczalnych korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie diety wegetariańskiej. Jakie zalety ma ten sposób odżywiania i jakich pożytków zdrowotnych możemy się spodziewać, rezygnując z jedzenia mięsa i jego przetworów?

Jakie są zalety wegetarianizmu?

Coraz więcej badań wskazuje, że stosowanie diety wegetariańskiej zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii czy otyłości (tak, otyłość to też choroba!). Brak mięsa w diecie obniża też ryzyko zapadalności na niektóre nowotwory (m.in. raka jelita grubego, trzustki i gruczołu krokowego). Ponieważ czerwone mięso jest ciężkostrawne, rezygnacja z jego spożycia zmniejsza częstotliwość występowania zaparć i ryzyko pojawienia się hemoroidów. A to tylko niektóre korzyści zdrowotne, płynące z wyboru diety wegetariańskiej.

Niebagatelną zaletą diety wegetariańskiej jest też fakt, że przejście na bezmięsny jadłospis to prosty sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i uregulowanie wagi. Produkty pochodzenia roślinnego są nie tylko w zdecydowanej większości niskokaloryczne, ale też zawierają duże ilości błonnika, który potęguje uczucie sytości i sprawia, że jesteśmy w stanie najeść się znacznie mniejszą porcją warzyw niż mięsa.

Duże znaczenie ma też fakt, że dieta wegetariańska wspiera naszą sprawność umysłową. Składniki mineralne, witaminy i mikroelementy, stanowiące podstawę diety wege, korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego układu nerwowego i mózgu oraz na zdolności poznawcze.

Składniki diety wege – co jeść, by wspomóc sprawność intelektualną?

Do składników diety wege koniecznych do utrzymywania sprawności intelektualnej zalicza się między innymi:

  • miedź – wspiera pracę układu nerwowego, jest niezbędna do pracy enzymów wspomagających ochronę mózgu, jej niedobory prowadzą do zaburzeń neurologicznych (znaleźć ją można w ziemniakach, migdałach, orzechach nerkowca oraz ciemnozielonych warzywach liściastych),
  • cynk – jego niedobór może być przyczyną upośledzenia funkcji poznawczych, zaburzeń pamięci i zdolności uczenia się (źródłem cynku w diecie wege jest pszenica, orzechy, warzywa strączkowe oraz gorzka czekolada),
  • żelazo – niedobory żelaza mogą powodować zmniejszoną wydajność pracy mózgu oraz zwiększone uczucie zmęczenia (u osób stosujących dietę wege głównym źródłem żelaza powinny być rośliny strączkowe, pestki, produkty pełnoziarniste i niektóre owoce suszone, głównie morele),
  • witaminy z grupy B – są niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego, w tym mózgu (w przypadku diety wegetariańskiej źródłem witamin z grupy B w diecie mogą być m.in. mleko, jaja, jogurty naturalne, a w przypadku wegan – awokado, bataty, soczewica, ciecierzyca oraz produkty pełnoziarniste),
  • luteolina i diosmina – flawonoidy zaliczane do grupy przeciwutleniaczy, które zapobiegają uszkodzeniom komórek i wspomagają walkę z wolnymi rodnikami (znaleźć je można w papryce, pomidorach, cytrynie, karczochach, owocach jagodowych oraz kakao),
  • kwasy Omega-3 – czyli wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na komórki mózgowe, wspierając procesy koncentracji i zapamiętywania (w diecie wege ich źródłem powinny być oleje roślinne, nasiona oraz orzechy).

Dieta wege korzystna w pracy i w szkole

Sprawność intelektualna, uzyskiwana dzięki składnikom odżywczym zawartym w diecie wegetariańskiej, przydaje nam się w każdym aspekcie życia. Jeśli czeka Cię trudny sprawdzian w szkole lub intensywny, wymagający projekt w pracy, jedz gorzką czekoladę (zawiera duże ilości flawonoidów, które stymulują ukrwienie mózgu, wspomagając jego pracę) i orzechy, które dzięki zawartości cynku wspomaga zdolność uczenia się i poprawia pamięć.

Jaka dieta do grania na giełdzie lub stawiania zakładów sportowych?

Zarówno gra na giełdzie (np. Forex), jak i inne wymagające aktywności umysłowe, np. zakłady bukmacherskie, związane są z intensywną i najczęściej długotrwałą pracą umysłową. Kluczowa jest podwyższona koncentracja, która jest niezbędna np. podczas prowadzenia analizy aktualnej formy danej drużyny czy zawodnika, sprawdzania ostatnich wyników czy historii meczów. 

By zapewnić sobie jasność myślenia w takich sytuacjach, warto włączyć do diety oleje roślinne i nasiona (bogate w kwasy Omega-3 wspomagające pamięć), a także nabiał, będący cennym źródłem witamin z grupy B, wspierających pracę mózgu. Z kolei gdy wymagana jest dłuższa koncentracja przy zawieraniu zakładów (np. podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej, gdy mecze rozgrywane są praktycznie jeden po drugim lub finały turniejów wielkoszlemowych w tenisie transmitowane w Fortuna lub Superbet), warto wrzucić na talerz produkty pełnoziarniste, a na zakąskę zjeść garść moreli – wszystkie te produkty są bogate w żelazo, zapobiegające uczuciu zmęczenia i zwiększające wydajność pracy mózgu.

Oczywiście korzyści płynące ze stosowania diety wegetariańskiej pomogą nam nie tylko w pracy czy podczas gry na giełdzie lub stawianiu zakładów bukmacherskich bez ryzyka. Praktycznie każda aktywność umysłowa – rozwiązywanie krzyżówek, szarad lub sudoku, nauka języka obcego czy planowanie zadań na najbliższy tydzień – wymagają od nas sprawnego umysłu i jasności myślenia, dlatego produkty roślinne, bogate w żelazo, cynk, kwasy Omega-3 czy flawonoidy warto na stałe włączyć do swojej diety.

Dodaj komentarz